




Led Par Light - Color: Pure White
Price: 7900.00 INR / Piece
(7900.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Pure White |
| Features | High Brightness, Low Power Consumption, Long Lifespan, Adjustable Angle, Waterproof Design |
| Weight | 1.2 kg |
| Mounting Type | Bracket Mount |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage & Applications | Stage Lighting, Event Lighting, Indoor and Outdoor Lighting, Decorative Lighting |
| Product Type | LED Par Light |
| Material | Aluminium Alloy |
| Rated Power | 18W |
| Length | 160 mm |
| Voltage | 220 - 380 Volt (v) |
| Lighting | LED |
| Input Voltage | AC 220-240V |
| Working Temperature | -20C to 45C |
| Rated Current | 0.09A |
| Socket | Plug Connector |
| Height | 200 mm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 7900.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Brand Name | New stage craft |
| Color | Pure White |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We, New Stage Craft are acknowledged amongst illustrious Stage and Theatre Equipment Manufacturer, Service Provider, Wholesaler and Supplier, since 1997. We have employed a team of skilled and dedicated professionals who leave no possibility in providing our clients with a quality range of products. Our equipment are preferred amongst numerous clients for their easy installation and operation, flawless performance and reliable service life.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
1997
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AKJPP9618E1ZU
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AKJPP9618E1ZU
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Shiv
Members since
12 Years
Address
Office Number Rz-278/17, Tughlakabad Extension, New Delhi, Delhi, 110019, India
Report incorrect details






































