
Led Panel Lights (Shine)
Price: 350 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Panel Light |
| Color | White |
| Material | Aluminum |
| Application | Residential |
| Light color | 2700k-6500K |
| Input voltage | 85-265V |
| Size | Various |
| Power | 3W-54W |
| Features | Slim design, Long life, Energy efficient, Easy installation, Bright light, Durable, Modern look |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Day |
| Delivery Time | upto 2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | cartons |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Certifications | Certification1. CE Certification2. RoHS Certification3. ISO 9001: 2008 |
Product Overview
Key Features
BRAND NEW LED PANEL LIGHTS
LED Panel Light Series
1. Stylish white colour, perfectly adapted to the ceiling
2. With an height of 25mm, as slim as it can be to fix any ceilings
3. Isolated driver with smart IC, working time over 40,000 hours
S/NO Product Shape Cut-out (MM)
1 SL - 3W RD/SQ 73
2 SL - 6W RD/SQ 110
3 SL - 9W RD/SQ 130
4 SL -12W RD/SQ 160
5 SL - 15W RD/SQ 175
6 SL - 18W RD/SQ 210
7 SL - 22 W SQ 210
8 SL - 26 W SQ 280
9 SL - 36 W SQ 590
10 SL - 48 W SQ 590
11 SL - 54 W SQ 590
Colour: 2700k-6500K
CRI: >75
Input Voltage: 85-265V, 50Hz
Luminaries Material: Aluminium Die Casting
Working Life: > 40,000 hours
LED Male: Edison SMD 2835
Application: Residential, Office, Lobby
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M-Shine LED Concepts has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from M-Shine LED Concepts at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhiwandi, Maharashtra
Business Manager
Mr. Samad Salim Patel
Address
No A1-8, Padmini Complex, behind Arihant Complex, khaler, Bhiwandi, Maharashtra, 421302, India
led panel light in Bhiwandi
Report incorrect details






























