
Led Panel Light By Guangdong Tai Zhuo Photoelectricity Tech Stock Co.,ltd
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Panel Light |
| Color | White |
| Material | Aluminum |
| Application | Indoor lighting |
| Light color | Daylight |
| Input voltage | AC 85-264V |
| Size | 600 x 600 x 54mm |
| Power | 42W |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, High lumen output, Uniform lighting, Easy installation, Durable construction, Dimmable, Wide voltage range, IP43 rated, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Power mode: constant current
LED model: 1W
Power consumption per LE (W/DC): 1W
Luminous flux per LED model: a Y100lm
Input current: 0.19A/AC
LED module quantity: 42 pieces
Power consumption (W/AC): 42W
Input voltages: AC 85 to 264V
Frequency: 50 to 60Hz
Luminaire luminous flux: a Y3,800lm
Luminaire efficacy: a Y90lm/W
Color temperature: 6,000K
Color rendering index: a Y70Ra
Dimensions (L x W x H): 600 x 600 x 54mm
Net weight: 2,300g
Operating ambient temperatures: -20 to 50A C
Relative ambient humidity (RH%): 80%
Ingress protection (IP): IP43
Fixture material: AL6063 aluminum
Lifespan (L70 lifespan): a Y30,000 hours
Power factor: a Y0.9 With UL, CE and CCC marks.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GuangDong Tai zhuo Photoelectricity tech stock Co.,Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical / Lighting Products & Components in bulk from GuangDong Tai zhuo Photoelectricity tech stock Co.,Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dongguan, Guangdong
Name
Mr. Anggel Long
Address
No.9, Junma Road, Zhongxing Avenue, Dongkeng Town, Dongguan, Guangdong, 523459, China
led panel light in Dongguan
Report incorrect details


































