
Led Outdoor Display - 18mm Pixel Pitch, 1152x768mm, >7000cd Brightness | Advanced Control Up To 2km, 100000 Hour Lifespan, 1024 Grey Scale Processing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Pixel Pitch | 18mm |
| LED Configuration | 2R1G1B |
| Brightness | >7000cd |
| Cabinet Size | 1152*768*215mm |
| Cabinet Weight | 65KG |
| Refresh Rate | >480Hz |
| Viewing Angle (H/V) | >110/>60 degree |
| Control Distance (Fiber) | 2Km |
| Power Supply | 85-264V |
| Operating Temperature | -20-60°C |
| IP Rating | IP66 |
| Usage | Outdoor events, large-scale displays |
| Features | High brightness, Wide viewing, Long lifespan, High resolution, Outdoor use, Durable, Reliable |
Product Overview
Key Features
1. Pixel pitch: 18mm
2. LED configuration: 2R1G1B
3. Density of pixel: 3086dots/m2
4. Brightness: >7000cd
5. Brightness (when white balance) : >6500cd
6. Cabinet Size: 1152*768*215mm, Area: 0.995328m2
7. Cabinet Weight: 65KG (1152*768*215mm)
8. Driving Mode: Static constant current
9. The Max power consumption: 900w/m2
10. The average power consumption: 450w/m2
11. Color Temperature: 3200K-9300K(adjustable)
12. Horizontal viewing angle: >110 degree
13. Vertical viewing angle: >60 degree
14. Grey scale processing: 1024*1024*1024, 16834*16834*16834
15. Control Distance: Net cable: 100m, Multi-mode Optical Fiber: 500m, Single-mode Optical Fiber: 2Km
16. Refresh frequency: >480hz
17. Control Mode: Synchronization
18. Control Signal Port: DVI
19. Brightness Adjustment: Manual or auto stepless regulation 256grades without grayscale loss
20. Blind Spot Rate: <1/10000
21. Continuous Operating Time: >72 hours
22. Average Fault-Free Time: >5000hours
23. Life Span: 100000hours
24. Operation System: Windows NT, 2000, XP
25. Gap between Cabinets: <0.5mm
26. Brightness Difference: <10%
27. Power Supply: 85-264V
28. Relative Humidity: 10-90%
29. Temperature Range: Working Temperature: -20- 60centigrade degree, Storage Temperature: -20-60 centigrade degree
30. Certificates: SGS ISO9001:2000, ISO9001:2008, STC, UKAS, FCC, CE, CCC, RoHS
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shenzhen Leden Science and Technology Co., Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Computer Monitors & Display in bulk from Shenzhen Leden Science and Technology Co., Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2005
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mr. Pascal Mo
Address
The Fifth Building, Second Section, Baiwangxin Science and Technology Park, Songbai Road, Xili Town, Nanshan District, Shenzhen, Guangdong, 518000, China
Report incorrect details






































