
Led Ot Lights
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Sai Mediquip
In Stock
Product Specifications
| Light Source | LED |
| Number of Heads | Two |
| Color Temperature | 5000-6000K |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Power Consumption | 100-150W |
| Material | Aluminum alloy,ABS |
| Usage | Surgical procedures and operating rooms |
| Dimensions | 700 x 500mm |
| Weight | 15-20 kg |
| Warranty | 1year |
| Compliance | CE,IEC |
| Features | Bright illumination, Fine adjustment, Easy operation, Easy installation, Long lifespan, Energy efficient, Durable construction |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAI MEDIQUIP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Hospital Equipment in bulk from SAI MEDIQUIP at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BDFPP3054A1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BDFPP3054A1ZW
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Bhupendra Panchal
Address
Plot No.11/B, Laxmi Estate, Marol Naka, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400059, India
led ot light in Mumbai
Report incorrect details























