
Led Hoarding Light, Certification: Rohs
Price: 2100.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| LED Type | SMD |
| Power | 50W |
| Lumens | 5000lm |
| Color Temperature | 6500K |
| Ingress Protection | IP65 |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 500x200mm |
| Usage | Outdoor hoarding illumination; ideal for advertising signage, construction sites, and large billboards. |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Bright illumination, Easy install, Durable design |
Product Overview
Key Features
Led Hoarding Light
Company Details
IGNITE ELECTRONICS, Established in 2018 at Noida in Uttar Pradesh, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of LED Products in India. IGNITE ELECTRONICS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Led Hoarding Light, IGNITE ELECTRONICS has made a reputed name for itself in the market with high-quality 0.5w Coloful Led Bulb, 10w Led Flood Light, 3 Watt Led Bulb, etc.
Focusing on a customer-centric approach, IGNITE ELECTRONICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from IGNITE ELECTRONICS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, IGNITE ELECTRONICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from IGNITE ELECTRONICS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
70
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AAHFI4319K1Z4
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAHFI4319K1Z4
Rating
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Mr. Mohit Chandela
Address
Bno. G-121, 1st Floor, Sector-63 Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
led fancy light in Noida
Report incorrect details




























