
Led Highway Light - Aluminum Alloy, 573x243x71 Mm | Bright Illumination, Energy Saving, Long Life Of 50,000 Hours
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED lights |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum alloy |
| Application | Street |
| Size | 573*243*71/mm |
| Power | 40W-80W |
| Features | Compact design, Bright illumination, Energy saving |
Product Overview
Key Features
Our company is a reputed entity affianced in manufacturing and supplying an exclusive range of LED Highway Light. This highway light is designed and manufactured by utilizing superior quality components in line with the latest standards of the market at our well equipped production unit. The offered highway light is demanded for intense lightening purpose in highways. To meet varied needs of our clients, this LED Highway Light is offered in a plethora of power ratings at an affordable price range.
Features:
- Compact design
- Bright illumination
- Energy saving
| QUICK DETAILS | |
| Place of Origin | Delhi, India |
| net weight: | 5.8kg |
| long life | 50000hrs |
| Model Number: | SZ-LD-A80W |
| Supply Type: | manufacturer,supplier |
| size: | 573*243*71/mm |
| application: | street,road,highway |
Outdoor Highway Light Fixture Led
1.Consists mainly street light fixture
Aluminum alloy lamp body, panel, metal bracket pressing plate, toughened glass, silica gel waterproof ring.
2.Specifications:
- Name:LED street light fixture
- Product weight:5.80KG
- Size:573*243*71/mm
- Power:40W-80W
- Material:Aluminum alloy
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AXL LIGHTING LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical / Lighting Products & Components in bulk from AXL LIGHTING LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer
Establishment
2012
GST NO
07AALCA6732D1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AALCA6732D1ZS
New Delhi, Delhi
GM
Mr. Bidyut Mandal
Address
603, Kanchenjunga Building, 6th Floor, 18-Barakhamba Road, Connaught Place, New Delhi, Delhi, 110001, India
Report incorrect details




































