
Led Highbay Light
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Energy Green
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum |
| Dimensions | Diameter 300mm |
| Wattage | 100W |
| Voltage | 220V |
| Lumens | 12000lm |
| Color temperature | 6500K |
| IP rating | IP65 |
| Features | High performance, Durable, Easy use, Low consumption, Long lifespan, Energy efficient, Bright light, Cost effective |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per order. |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Bubble sheet & carton boxes. |
| Certifications | ISO Certified, (CRISIL) & EUROCERT. |
Company Details
Company Introduction Energy Green entered into this business in the year 2011 and has CRISIL rating, ISO 9001:2008 certificate, ROHS, OHSAS, CE Certified company, emerging Energy Infrastructure & Solution Provider engaged in many activities i.e., Products Manufacturing, Project Design, Project Management, Project Installation & Commissioning, Energy Auditing & Energy Consulting. Company has witnessed success and expanded its initial focus in Madhya Pradesh, and now providing integrated expertise of Energy Conservation and Rural Electrification Projects to Governments Agencies, Multinational Companies, NGOs, Multilateral Development Agencies, Corporates and Private Individuals in the country
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Bhopal, Madhya Pradesh
Director
Mr. Mahendra Thakre
Address
11 A, Sector-G, Industrial Area, Govindpura, Bhopal, Madhya Pradesh, 462023, India
led lights in Bhopal
Report incorrect details

































