






















Led Head Lamp - 500mah Hermetical Rechargeable Lead Acid Battery, 7w High Brightness White Led, 2 Switch Gears With 12hrs & 8hrs Runtime
Price: 507.00 INR / Piece
(507.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
300
In Stock
Product Specifications
| Color Temperature | 6000-6500K |
| Product Type | LED Head Lamp |
| Material | Plastic + Adjustable Elastic Headband |
| Lighting Source | High Power LED |
| IP Rating | IP44 |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Usage | Outdoor, Industrial, Emergency Lighting |
| Working Voltage | AC 220V / DC 4V |
| Battery | Hermetical Rechargeable Lead Acid Battery |
| Charging Time | 8-10 hours |
| Output Power | 3W |
| Switch Model | Push Button Switch |
| Dimension (L*W*H) | L: 90mm, W: 80mm, H: 80mm |
| Weight | Approx. 250g |
| Battery Type | Lead-Acid |
| Lighting Type | White |
| Body Material | Impact Resistant Plastic |
| FOB Port | EX.OFFICE |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 50 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | box packing |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | yes |
| Color Temperature | 6000-6500K |
| Moq | 300 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 1500 |
| Unit Type | Number |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Mop | 300 |
| Returnable | No |
| Brand Name | KT AUTOMATION PRIVATE LIMITED |
| Product Unit | 300 Number |
| Price | 507.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 300 |
| Minimum Ordered Packs | 300 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Hermetical Rechargeable Lead Acid Battery
Warranty:- 1 Year
Company Details
K T Automation pvt Ltd. one of the RELIABLE automation providers since 1995.K.T Automation (India) is a Dynamic Organization selling High quality products to the corporate world. We have delivered quality products and service is its core strength with experienced engineering.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
20
Establishment
1995
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAICK7394L1ZW
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAICK7394L1ZW
Vadodara, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Manish K
Members since
16 Years
Address
D-33, Kamalanjali Complex, Above HDFC Bank, Akota, Vadodara, Gujarat, 390020, India
led headlight in Vadodara
Report incorrect details
































