




Led Hanging Light - Application: Decorative
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Pieces Piece
Brand Name :
Aura Light Works
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | AC |
| Response Time | <1s |
| Beam | 120Adeg |
| Light Color | White |
| Operating Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Housing | Aluminium |
| Humidity % | 10% - 80% |
| Control Type | Other, On/Off |
| Efficiency (%) | 85% |
| Shape | Cylinder |
| Current Rating | 0.11A |
| Life Span | 30000 hours |
| Product Type | Led hanging Light |
| Material | Aluminium + Acrylic |
| Base | Ceiling Mount |
| Power Factor | 0.95 |
| Input Voltage | AC 220-240V |
| Working Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Lamp Power | 24W |
| Application | Decorative |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 345 mm x 85 mm x 85 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Color | Black |
| LED Type | SMD |
| Color Temperature | 6000K |
| IP Rating | IP20 |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | West Bengal |
Product Overview
Key Features
Buy swanart Modern Lighting Chandelier Glass Light for Living Dining Room Round Hanging LED Lights online at low price in India on .
Company Details
We, Aura Light Works established our business in Kolkata, West Bengal, to make it simpler for the customers to get the top brands and highest quality of LED products at their doorsteps. We offer items like Wall Hanging LED Lights, Panel LED Lights, Metal Hanging LED Lights, LED Wall Lights, and LED Hanging Lights in the market as we are a genuine trader. To ensure that customers urgent needs are met without any delay, we stock all the products in advance. Regardless of the budget of the customer or order value, we were established in 2022 with the goal of offering an exceptional choice of LED lights along with excellent sales assistance from quotation
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
1
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AYZPG0076F1Z2
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AYZPG0076F1Z2
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Navin Kumar Gupta
Members since
4 Years
Address
B No 7/1, Manna Dey Sarini Formary Joraban Steet, Kolkata, West Bengal, 700006, India
led hanging light in Kolkata
Report incorrect details

























