
Led Halogen Light
Price: 1650.00 INR / Piece
(1650.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Powder-Coated |
| Mounting Type | Wall, Ceiling, or Ground Mountable |
| Features | Weatherproof, Shock and Vibration Resistant, Energy Efficient |
| Color | Black Housing with Clear Lens |
| Usage & Applications | Indoor & Outdoor Lighting, Security Lighting, Floodlighting |
| Thickness | 4 mm glass |
| Weight | 0.65 kg |
| Product Type | LED Halogen Light |
| Material | Die-Cast Aluminum Body with Toughened Glass |
| Rated Power | 50W |
| Length | 185 mm |
| Voltage | 220-240V AC |
| Lighting | Bright White Light |
| Input Voltage | AC 220-240V |
| Working Temperature | -20C to +50C |
| Rated Current | 0.23 A |
| Socket | Standard Halogen Socket |
| Height | 135 mm |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Price | 1650.00 INR (Approx.) |
| Color | Black Housing with Clear Lens |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | Khamaru Engineering Works |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AFTPK2607P1ZP
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AFTPK2607P1ZP
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Santanu
Members since
2 Years
Address
No. 162/B, Jessore Road, Kolkata, West Bengal, 700074, India
led halogen lights in Kolkata
Report incorrect details

































