
Led Grow Light - Power 900w, Size 660x385x118mm, Silver | Adjustable Height, Energy Efficient, Full Spectrum, High Output, Long Lifespan, Wide Coverage
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Grow Light |
| Color | Silver |
| Application | Indoor gardening |
| Light color | White |
| Input voltage | AC85-265V |
| Size | 660X385X118mm |
| Warranty | 50000 hours |
| Power | 900W |
| Features | High output, Energy efficient, Full spectrum, Adjustable height, Long lifespan, Wide coverage |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Poweri 900W
LED Qtyi 72pcs 5W LED & 6pcs 90W COB
Voltage i AC85-265V
Work frequencyi 50/60Hz
Lumen i >15400Lm
Dimensioni 660X385X118mm
N.W i 11.4kg
Coverage i 1.0A 1.2 m
Warranty i 50000 hours
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chenzhou, Hunan
Director
Mrs. Bessie Y
Address
Block 11, 19th Floor, Unit 'H', Laguna City, Lam Tin, Chenzhou, Hunan, 423000, China
led grow light in Chenzhou
Report incorrect details










































