
Led Garden Lights - Metal And Plastic Body, 6v/4.2ah Smf Battery, 7w & 3.5w Led | Durable Design, Energy Efficient, 12+ Hours Lighting
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Deity Fuel Energy
In Stock
Product Specifications
| LED Type | 1 Watt Single |
| Battery Type | 6V/4.2Ah SMF |
| Module Rating | 6V/3Wp |
| LED Power | 7W & 3.5W |
| Lighting Duration | 12+ hours |
| Material | Metal, Plastic |
| Usage | Illuminating gardens, pathways, and other outdoor areas. |
| Color | Black |
| Features | Energy efficient, Long lasting, Easy install, Low maintenance, Durable design, Outdoor lighting |
Company Details
DEITY FUEL ENERGY PVT. LTD., Established in 2009 at Chakan in Maharashtra, is a leading service provider of Solar Products & Equipment in India. DEITY FUEL ENERGY PVT. LTD. is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Solar Products & Equipment, DEITY FUEL ENERGY PVT. LTD. has made a reputed name for itself in the market with satisfactory 150 - 650 VA Inverter, Banking Sector-Off grid Solar Power Plant, Grid Tie Solar Plant, etc.
Focusing on a customer-centric approach, DEITY FUEL ENERGY PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from DEITY FUEL ENERGY PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, DEITY FUEL ENERGY PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from DEITY FUEL ENERGY PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2009
GST NO
27AADCD3446M1ZF
Certification
ISO 9001:2008/ISO 14001:2004/OHSAS 18001:2007
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AADCD3446M1ZF
Chakan, Maharashtra
Director
Mr. Hrishikesh Satish Gore
Address
47/48, survey no. 343, mahlunge, chakan industrial area, behind hotel courtyard merriot, taluka khed, Chakan, Maharashtra, 410501, India
solar garden lighting system in Chakan
Report incorrect details


































