
Led Flood Light Vsf
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LED Flood |
| Dominant Color | Gray |
| Power | 50W |
| Luminous Flux | 4000lm |
| CCT | 6500K |
| IP Rating | 65 |
| Dimensions | 150x150x50mm |
| Material | Aluminum Alloy |
| Usage | Outdoor area lighting, such as security and landscape applications. |
| Features | High Lumen, Energy Saving, Long Life, Durable Housing, Easy Install |
Company Details
JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED, Established in 2007 at Coimbatore in Tamil Nadu, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier,Trading Company of Solar Products & Equipment in India. JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading LED Flood Light VSF, JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality Home Lighting, LED Ceiling Light, LED Flood Light VSF, etc.
Focusing on a customer-centric approach, JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
2007
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. M. Karthikeyan
Address
Plot No. C-295, Cheranmanagar, Vilankurichi Road, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
Solar Products & Equipment in Coimbatore
Report incorrect details




















