
Led Flood Light - 10w Smd2835 | Slim Design, Ip65 Rated, Waterproof Hexagonal Stainless Steel Screws, High-efficiency Optical Reflector, Available In Black, White, Or Silver
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
500
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Flood Light |
| Color | White |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Light color | Warm white |
| Input voltage | AC180-260V |
| Size | 102.75 x 82.75 mm |
| Power | 10W |
| Features | Energy efficient, Long life, Durable, Waterproof, High brightness, Easy installation |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union |
Product Overview
Key Features
Parameter:
Input voltage: AC180-260V
LED type: SMD2835
Power: 10W
Other available power: 30W, 50WW, 100W, 200W, 300W
Beam angle: 120A
Luminousity: a Y800lm
CRI: a Y80Ra
Material: Aluminum
IP rate: IP65
Housing color: Black, white
Output: with 30cm cable
Color: Warm white, Natural white, cool white
Feature:
New design DOB version LED Flood light, using A-grade super slim die-casting Aluminum, better for heat dissipation. All the LEDs are from Sanan, the quality is very stable. Equipped with optical designed reflector, the lights can be have certain light, can shine farther. The glass has conversion efficiency up to 90%, coupled with high-efficiency chip, this flood lights actual effiency can be up to 100lm/w.
Our difference is aim to detail on each small part of the light, the screws are waterproof hexagonal stainless steel, cover with the terminal. Meanwhile this flood light use the rubber wire, even try hard to pull it, it will not fall off. A Slimsline shape design of the outlook can make the lights look more fashion and mellow.
This flood light can be spray painted in 3 kind of color(white, black, silver). The spray painted can make sure the housing more durable, water and oil resistant, corrosion-resistant.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Reach Lighting Co.,Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Outdoor Lighting in bulk from Reach Lighting Co.,Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guangdong, Guangdong
Name
Winnie
Address
NO.9, Building B, huwei new village,Lishui Town,Nanhai district, Foshan city, Guangdong, Guangdong, 528200, China
Report incorrect details
























