
Led Flood Light - High Intensity, Long Lasting Illumination For Sports Events And Concerts | Beneficial In Low Light Conditions, Broad Beamed Coverage
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 10x10x5 inches |
| Wattage | 50W |
| Lumens | 5000lm |
| Color temperature | 6500K |
| Ingress protection | IP65 |
| Warranty | 2 years |
| Features | High intensity, Long lasting, Wide beam, Energy efficient, Durable, Easy install, Low maintenance |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
High intensity
Beneficial in low light conditions
Long lasting
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BRADPOWER has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get LED Products from BRADPOWER at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
























