
Led Bulbs
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Harigold Enterprises
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LED Lamp |
| Dominant Color | White |
| Wattage Range | 3-10W |
| Voltage | 12V-240V |
| Luminous Flux | 500-1000lm |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Base Type | Various |
| Usage | Indoor and outdoor lighting, general illumination, accent lighting. |
| Lifespan | 25000 hrs |
| Material | Plastic, LED |
| Features | Low power, Long life, Bright light, Easy install, Durable, Affordable |
Company Details
HARIGOLD ENTERPRISES, Established in 2014 at Bengaluru in Karnataka, is a leading Manufacturer,Distributor,Supplier of LED Products in India. HARIGOLD ENTERPRISES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading LED Bulbs, HARIGOLD ENTERPRISES has made a reputed name for itself in the market with high-quality LED Bulbs, LED Flat Panel Ceiling Lights, LED Flat Panel Lights, etc.
Focusing on a customer-centric approach, HARIGOLD ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from HARIGOLD ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, HARIGOLD ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from HARIGOLD ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. R. Srihari
Address
No. 2, Anand Reddy Buildings, Opp. Bharat Gas, Narayan Reddy Layout, Hebbagudi, Annekal Taluk, Bengaluru, Karnataka, 560099, India
led bulbs in Bengaluru
Report incorrect details



























