
7w B22 Led Light Bulb - Aluminum Alloy & Plastic Housing , High Illumination And Lifespan Of 30000 Hours
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Bulbs |
| Color | White |
| Material | Aluminum alloy+plastic |
| Light color | White |
| Input voltage | 120-230V |
| Size | φ57x102mm |
| Power | 7W |
| Features | High illumination, Longer service life, Durability |
Product Overview
Key Features
With the help of our highly
experienced and diligent professionals, we have ability to manufacture and supply an exclusive
assortment of LED Bulbs to the clients. Widely used in various residential and
commercial establishments our bulbs are highly appreciated by the clients from their optimum functionality. We manufacture
these bulbs using the highest grade raw material and sophisticated techniques
under the guidance of highly skilled professionals. Available with us in
various specifications, we offer these LED Bulbs at highly
competitive price to the clients.
Features:
High illumination
Longer service life
Durability
Further Details:
- Name:7W B22 Led Light Bulb
- No.:LUX-7W
- Voltage:120-230V
- Working temperature:-20- +50a
- Product size (L*P):I 57x102mm
- Housing material:aluminum alloy+plastic
- CRI:80
- Actual power:7W
- Color temperature:3000K--6500K
- Beam angle:280
- Lumins:475-660LM
- Lifespan:30000h
- Lamp cap:B22
- LED CHIP:14PCS
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MAGNUM ECO-TRONICS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from MAGNUM ECO-TRONICS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Director
Mr. Himanshu Sofat
Address
Office No.6 (Basement), Paschim Enclave, Paschim Vihar, New Delhi, Delhi, 110087, India
led bulb in New Delhi
Report incorrect details







































