
Led Bulbs By Newtronics India Pvt Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LED Bulb |
| Dominant Color | White |
| Wattage | 5-15W |
| Voltage | 220V |
| Base Type | E27/B22 |
| Lumens | 470-1500 lm |
| Lifespan | 25000 hrs |
| Usage | Indoor/Outdoor lighting, home, office, commercial spaces |
| Material | Plastic/Aluminum |
| Certification | BIS/CE |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Bright light, Durable, Easy install |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Newtronics India Pvt limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from Newtronics India Pvt limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Owner
Mr Bhavneet Singh
Address
Plot No. BE-4, Hari Nagar, Clock Tower, Near Mayapuri, New Delhi, Delhi, 110064, India
Report incorrect details









































