
Led Bulbs By Eveready Industries India Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Bulb |
| Color | White |
| Application | Indoor |
| Light color | Cool White |
| Input voltage | 220-240V |
| Size | 9W |
| Warranty | 2 Years |
| Power | 9W |
| Features | Energy Efficient, Long Life, Constant Light, Voltage Fluctuation Protection |
Product Overview
Key Features
Eveready LED Bulbs have a luminous efficacy of 100 lm/W*. These lamps come with an inbuilt Constant Current driver which ensure a constant light output irrespective of fluctuations in the mains voltage. This also ensures the lamps operate within the rated current. This ensures long life for the lamps.
Best suited for Living rooms, Bedrooms, Hotels, Restaurants, Bars, Cafes, Lobbies, Corridors, Stairwells, Washrooms, Reception areas, Display cases and cabinets, Art galleries & Museums.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Eveready Industries India Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from Eveready Industries India Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
380
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AAACE5778N1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAACE5778N1ZW
Maddur, Karnataka
General Manager
Mr. B V S Maruthi
Address
7/A, kiadb Industrial area, Somanahalli, Maddur, Karnataka, 571428, India
Report incorrect details








































