
Led Bulb Light 7w
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Bulb |
| Color | White |
| Material | Aluminum |
| Application | Lighting |
| Light color | Warm white |
| Input voltage | AC90-240V |
| Size | Ø65mm*118mm |
| Warranty | 2 years |
| Power | 7W |
| Features | Energy saving, Long lifespan, High lumen, Durable, Heat dissipation, Easy installation, Dimmable, Wide beam angle |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Check, Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Delivery Point (DP), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10000 pcs per month |
| Delivery Time | 4 days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | box |
| Main Export Market(s) | Middle East, Africa, Western Europe, Central America, Eastern Europe, Australia, South America, Asia, North America |
Product Overview
Key Features
1.Model No.: HB-B207-CXXX
2.LED Type: A CREE or high power led of other brand
3.LED Qty: 6pcs
4.Base: E27
5.Material: fin fish aluminum + PC cover
6.Power: 7W
7.Input Voltage: AC90-240V
8.CCT: 2700K-3500K(warm white)
4000K-4500K(normal white)
6000K-7000K(cool white)
9.Luminous Flux: cool white: 390lm
normal white: 410lm
warm white: 430lm
10.Working Frequency: 50-60Hz
11.Beam Angle: 160A
12.Lifespan: 50000 hours
13.Certificate: CE & RoHS
14.Warranty: 2 years
15.Size: I 65mm*118mm
16.Net Weight:93g
17.Packing details: Box size: 70 x 70 x 137mm
Carton Size: 590x290x305mm
Qty/ctn: 64pcs
Gross Weight: 10Kg
Advantages:-
1.2 years warranty, long life span
2.With good appearance and excellent heat dissipation
3.Replacing 40W halogen lamps
4.Using high lumen LED
5.Using frosted cover, light is more equal and soft
Applications:
1.Landscape Accent
2.Architectural Lighting
3.Display Case Accent
4.Artwork Lighting
5.Mood Lighting
6.Amusement Park Accent
Clients can avail this LED Bulb Light 7W at industry leading prices from us.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shine Peak Led Lights Co.,Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from Shine Peak Led Lights Co.,Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Establishment
1920
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hangzhou, Zhejiang
Name
Mr. Jacky Huang
Address
14-2-101, Ziling Yuan, Xixi Garden, Xihu Dist., Hangzhou, Zhejiang, 310000, China
led bulbs in Hangzhou
Report incorrect details





































