
Led Bulb
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Electro Power
In Stock
Product Specifications
| Wattage | 5W,7W,9W,12W |
| Material | Plastic, Metal |
| Base Type | E27 |
| Dimensions | 60x60x100 mm |
| Luminous Flux | 470-800lm |
| Color Temperature | 6500K |
| Beam Angle | 180 Degree |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Bright light, Easy install, Durable, Cost saving |
| Payment Terms | Cheque, Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 20 Lack pieces |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
For lighting the world and contributing towards Greener environment, Mr. Jatin Soni opened the gates of Electro Power in the year 2013. A Manufacturer, Supplier & Trader of LED Products, and Solar Products & Equipment has got ISO 9001:2008 accreditation. The Faridabad, Haryana (India) based firm specialized in designing and developing LED Light, Chemical Earthing, Solar Street Light and Solar Arrestor; from high-grade components and raw material purchased from authentic vendors. These products are offered in standard configurations and models. The salient features of the range are optimum performance, energy efficiency, longer functional life and low maintenance cost. The company being few years old, has employed talented workforce and installed latest technology
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Jatin Soni
Address
Office No. 180, Sector-9, Opposite Naveen Medical Store, Faridabad, Haryana, 121006, India
led bulbs in Faridabad
Report incorrect details

































