
Led Bulb - 7w B22 E27, Aluminum Body, 700lm Brightness, Energy Efficient Lighting, Suitable For Indoor Use
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | Led Bulb |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum+PVC |
| Application | Indoor lighting |
| Light color | White |
| Input voltage | AC85-265V |
| Size | 60*120mm |
| Power | 7w |
| Features | Energy efficient, Optimal illumination, Clear visibility |
Product Overview
Key Features
In a short span of 6 years, we have emerged as a
renowned manufacturer and exporter of an appreciable array of Led
Bulb. Used
in various commercial
and
residential buildings for decoration and lightning purpose,
these bulbs are accessible in different watts and designs to select from. Made
and designed at our ultramodern machining facility by using optimum range
materials, our Led Bulb is applauded for its features like energy efficiency, optimal
illumination and
clear visibility. We offer these bulbs at pocket friendly price to our esteem clients.
Further Details:
7W E27 Led Bulb
| Light Source | LED |
| Item Type | Bulb Lights |
| Lamp Body Material | Aluminum |
| Base Type | B22 |
| Place of Origin | Guangdong, China (Mainland) |
| Brand Name | KANGSHION |
| Model Number | KS-QP-7W009-E27 |
| Emitting Color: | White |
| Led Quantity: | 7pcs |
| Power: | 7w |
| Beam Angle: | 180o |
| Size: | 60*120mm |
| Applicable Lamp Base: | E27/E26/E14/B22 |
| Led Chips | Epistar Chips from Taiwan |
| Work Temp | -30 to 60 degree |
| Luminous Flux | 700lm |
| Price | Factory direct sale with most competitive price |
| Light | Gradual Changing |
| Lamp Holder | E27 |
| Lamp Holder/Base | E27 |
| Shape | Round |
| LED Chip | Epistar |
| Correlated Color Temperature | 2700K-7000K |
| Material | Aluminum+PVC |
| Input Voltage | AC85-265V |
| Usage | Indoor lighting |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KANGSHION INTERNATIONAL CO., LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from KANGSHION INTERNATIONAL CO., LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dongguan, Guangdong
Name
Ms Mary
Address
HuaNan Industry Zone, Liaobu Town, Dongguan, Guangdong, 523808, China
led bulbs in Dongguan
Report incorrect details










































