
Led Bulb - Energy Efficient B-22 & E27 Base | Up To 90% Energy Saving, Long Life >30000 Hours, Eco-friendly Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Base Type | E27 |
| Wattage | Range 3-15W |
| Lifespan | >30000 hours |
| Voltage | AC 220-240V |
| Color Temperature | Range 2700-6500K |
| Lumens | Range 200-1500lm |
| Usage | Home, Offices, Restaurants, Galleries & Utility Areas |
| Features | Energy saving, Long life, Eco-friendly, Wide voltage, Bright light |
Product Overview
Key Features
Up to 90% Energy Saving
Lasts Long (>30000 burning hours)
Wide Operating Voltage
Eco Friendly
No Mercury / No UV
B - 22 Base , E27
Application
Used in Home, Offices, Restaurants, Gallery & Utility Areas
LED Lamp substitute for Compact Fluorescent lamp
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, G-Series Home Appliances Pvt Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from G-Series Home Appliances Pvt Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAECG5596N1ZY
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAECG5596N1ZY
Faridabad, Haryana
Marketing Manager
Mr. Harsh
Address
Plot No. 33, Street-9B, Saroorpur Industrial Area, Faridabad, Haryana, 121004, India
led bulbs in Faridabad
Report incorrect details








































