
Lead Acid Batteries - 12v, 6v & 2v, Solar & Telecom Applications | Mnre Nise Certified, Iec/ce Approved
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 45Ah |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 130x170x220mm |
| Weight | 15kg |
| Certifications | IEC/CE |
| Usage | Solar, Telecom, UPS systems, Inverters, and Emergency lighting |
| Features | Sealed, Maintenance-free, Rechargeable, Long life, Reliable power, High performance, Various applications |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Artheon Electronics Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Artheon Electronics Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAACS6991H1Z0
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAACS6991H1Z0
Delhi, Delhi
Director
Mr. Sunil Bhatnagar
Address
No. 210, F.I.E., Patparganj Industrial Area, Delhi, Delhi, 110092, India
Report incorrect details














