
Le Chatelier Flask - 250 Ml Capacity, Graduated Neck 0-1 Ml & 18-24 Ml | Ideal For Relative Density Testing Of Cement And Fine Materials
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Teknik
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 250 ml |
| Model No | Standard Laboratory Model |
| Accuracy | Graduation Accuracy A+-0.5 ml |
| Application | Soil Testing Equipments |
| Temperature Range | Room Temperature |
| Core Components | Bulb, Graduated Neck, Spout |
| Usage | Soil Testing Equipments |
| Automation Grade | Manual |
| Product Type | Le Chatelier Flask |
| Feature | High Clarity, Chemically Resistant |
| Measurement Range | 0aEUR"250 ml |
| Equipment Materials | Borosilicate Glass |
| Type | Le Chatelier Flask |
| Display Type | Graduated Glass Scale |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 8 x 8 x 30 cm |
| Weight | Approx. 250-300 g |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
Product Overview
Key Features
This flask is used to determine the relative density of cement or sand and other fine materials.
Neck is graduated 0-1 ml and 18-24 ml, 250 ml capacity.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
le chatelier flask in Ambala Cantt
Report incorrect details




































