
Ldr Lroning Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rolling Machine |
| Dominant Color | Green |
| Roll Material | Steel |
| Heating Method | Electric/Oil |
| Max Width | 2000mm |
| Power Rating | 10KW |
| Usage | Handwoven cloth shaping before vellum covering |
| Weight | 500kg |
| Dimensions | 2m x 1m x 1.5m |
| Features | Shape forming, Durable design, Broad width, Efficient process, High quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CHANGSHU LIDA NON-WOVEN MACHINE CO. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Processing Machinery in bulk from CHANGSHU LIDA NON-WOVEN MACHINE CO. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
35
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Changshu, Jiangsu Sheng
Sales Manager
Mr. Sophia Shen
Address
No. 6 Yingyang Road, Renyang Indusrial Park, Zhitang Town, Changshu City, Jiangsu Province, Changshu, Jiangsu Sheng, 215539, China
Textile Processing Machinery in Changshu
Report incorrect details






























