
Ldpe Reprocessed Granules
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Dibaj Al
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Off-white |
| Form | Granules |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-10 g/10min |
| Size Range | 1-5 mm |
| Usage | Film production, injection molding, blow molding, and other applications |
| Features | Cost-effective, Recycled, Durable, Versatile, Sustainable |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sharjah, Sharjah
CEO
Mr. Wasi Ahmed Khan
Address
Sharjah SAIFZONE Office : PO Box 513958, Sharjah, Sharjah, United Arab Emirates
Report incorrect details

































