
Ldpe Plastic Granules - Versatile Ductile Material For Packaging Applications | Excellent For Foils, Trays, Bags And More
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Gray |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Packaging films, bags, and containers |
| Compliance | FDA compliant |
| Features | Versatile material, Durable, Cost-effective, Easy processing, Wide applications |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Aegis Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Aegis Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Wasim Naik
Address
Plot No-No-3, Shiv Krupa, Plot No. 80 B, Sector- 23, Nerul East, Navi Mumbai, Maharashtra, 400706, India
Report incorrect details







































