
Ldpe Granules - Film Grade For Shopping Bags & Cable Sheathing | High-density Polyethylene, Versatile Packaging Applications, Ideal For Blown Film Extrusion
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Form | Granules |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Usage | Film and wire coating applications, including shopping bags, cable sheathing. |
| Packaging | 25kg bag |
| Features | Versatile, Durable, Cost-effective, High-quality, Film grade, Wire grade |
Product Overview
Key Features
Application:-
LDPE (high density PE) - is used in products and packaging such as plastic bags, milk jugs, detergent bottles, margarine tubs, garbage containers, water pipes, woven bag, raincoat, polyethylene monofilament, woven yarn etc.. LDPE resins are made by high pressure autoclave process and mainly used for blown film extrusion and wire coating (cable sheath) etc.. They are widely used for applications for general purpose packaging films, heavy duty bags, shrink films, and foams.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shanghai Yipin Industry Co., Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Shanghai Yipin Industry Co., Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
Name
Mr. Joy
Address
Rm. 509, Jintiandi Int'l Mansion, No. 998, Renmin Rd., Shanghai, Shanghai, China
Report incorrect details








































