
Ldpe Granule - High Purity, Low Melting Point | Impurity-free, Heat Resistant, Durable
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Black |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 1-5 mm |
| Usage | Manufacturing plastic products like combs, bottles and lunch boxes |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Low melting, High purity, Heat resistant, Durable, Impurity free |
Product Overview
Key Features
Product Features:
Free from impurities
Heat resistant
Durable and low melting point
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Wadhwa Poly Products has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Wadhwa Poly Products at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
07AABFW3890P1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AABFW3890P1ZG
Delhi, Delhi
Partner
Mr. Amit Wadhwa
Address
Office No. A-218, Main Road Azad Market, Delhi, Delhi, 110006, India
ldpe granules in Delhi
Report incorrect details








































