






Ldo Refinery - Application: Industrial
Price: 57.82 INR / Liter
(49.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
57.82 INR / Liter
Weight :
40.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Use | Furnace / Boiler / Kiln |
| Smell | Distinct petroleum smell. |
| Oil Type | Light Diesel Oil |
| Application | Industrial |
| Color | Light Yellow/ Golden |
| Water Content Vol% | 0.25 |
| Ash % | 0.02% by mass maximum |
| Density | 870.0 kg/mA3 at 15AdegC Kilogram per cubic meter (kg/m3) |
| Viscosity | 2.5 to 15.0 cSt (mmA2/sec) at 40AdegC. |
| Pack Type | Loose |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Paypal, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 2000000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | TANKER LOADING |
| Main Domestic Market | All India, Central India, Telangana, Uttarakhand, Dadra and Nagar Haveli, Pondicherry, Andhra Pradesh, Assam, Jharkhand, Chandigarh, Himachal Pradesh, Kerala, Sikkim, Lakshadweep, Jammu and Kashmir, Andaman and Nicobar Islands, Madhya Pradesh, South India, Goa, West Bengal, Odisha, Haryana, , Maharashtra, North India, Mizoram, Karnataka, Nagaland, Arunachal Pradesh, Tamil Nadu, Daman and Diu, Delhi, Bihar, Punjab, Meghalaya, Manipur, Uttar Pradesh, Gujarat, Tripura, West India, Rajasthan, Chhattisgarh, East India |
| Color | Light Yellow/ Golden |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 150 |
| MRP | 57.82 INR |
| Unit Type | Liter/Liters |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 20000 Liter/Liters |
| Pkg Box Height | 145.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Weight | 40.00 Tonne |
| Mop | 2 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 145.00 cm |
| Moq | 20000 |
| Brand Name | TECHNO TRANSPLUS PVT LTD |
| Pkg Box Length | 150.00 cm |
| Price | 49.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
| Minimum Order Quantity | 20000 |
Company Details
Dear Sir,
We are TECHNO TRANSPLUS PVT LTD located at Surat, Gujarat, India. We are into manufacturing, supplier and trading a vast range of petroleum products required for various applications of Industries.
With the guidance of our director. We have achieved to associate with many reputed brands and have been providing our products and services regularly. We are sound in financial, infrastructure (warehousing) background as well. Our petroleum products are as below
We Techno Transplus Pvt.Ltd.- a leading and distinguished Manufacturer, Importer, Supplier of following products;
1) Light Diesel Oil (Nayara
/ Reliance Refinery)
2) Light Diesel Oil (Imported - Industrial & Hot mix Plant)
3) Furnace Oil : (Refinery & Imported)
4) Mixed Hydrocarbon Oil
5) Mineral Turpentine Oil (Refinery & Imported)
6) L S H S & C B F S (Refinery & Imported)
7) Bitumen Drum Bulk (various grades)
We request you to please provide us with an opportunity and initiate our long lasting business relations. With the help of our expert and potential team we assure you that we will be at our best to justify the opportunity.
Kindly send your requirements so we can quote best rates to you.
Kindly find the attached file of our profile and go through the link below to our .
Business Type
Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAHCT7988G1ZR
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAHCT7988G1ZR
Surat, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr Mahesh Tarsariya
Members since
5 Years
Address
220, 2nd Floor, Shivalik Com, Balaji Nagar Chowk, Dabholi Gam, Katargam, Surat, Gujarat, 395004, India
light diesel oil in Surat
Report incorrect details

































