
Ld Pipes - High Quality Low-density Polyethylene, Precise Design And Durable Structure
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Diameter Range | 10-100mm |
| Length | 100m |
| Color | Orange |
| Pressure Rating | 5 bar |
| Temperature Range | 0-60°C |
| Usage | Irrigation, drainage, other fluid transfer applications |
| Features | Durable pipes, Easy install, Precise design, High quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hitesh & Co has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Pipes in bulk from Hitesh & Co at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vapi, Gujarat
Proprietor
Mr. Shryansh
Address
Plot No-315/316, Daman Road, Near Vapi West Flyover, Vapi, Gujarat, 396191, India
ldpe pipes in Vapi
Report incorrect details





































