
Ld Granules
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
Brand Name :
Deepak Industries
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Blue |
| Density | 0.92 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Size Range | 1-3 mm |
| Usage | Injection molding, film extrusion, blow molding of various consumer products |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Strength, Low Cost, Easy Processing, Versatile Use, Durable Material |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Plastic Packaging |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1984
Working Days
Sunday To Sunday
GST NO
24AAFFD9429B1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFFD9429B1ZP
Vapi, Gujarat
Partner
Mr Kamlesh D Bhimani
Address
Shed No. C-1-B/6010, IV Phase, Near Dehgam Road, GIDC, Vapi, Gujarat, 396195, India
ld granules in Vapi
Report incorrect details



























