
Lapel Pins - Base Material: Brass/alloy
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Base Material | Brass/Alloy |
| Finishing | Polished, Matte, Antique, Gold Plated, Nickel Plated |
| Mounting Type | Pin Back, Magnet Back |
| Packaging Type | Individual Polybag, Velvet Box, Custom Packaging |
| Theme | Other, Corporate, Event, Custom Design |
| Material | Other, Metal (Brass/Alloy) |
| Style | Other, Decorative / Collector |
| Color | Other, Multicolor (Customized as per design) |
| Shape | Other, Round, Square, Custom Shapes |
| Size | Custom Sizes (Standard: 20aEUR"25 mm) |
| Attachment | Other, Butterfly Clutch, Magnet, Pin, Safety Lock |
| Thickness | 1aEUR"2 mm Millimeter (mm) |
| Logo | Customized Logo Engraved/Printed |
| Dimension (L*W*H) | Custom (Common: 1aEUR"2.5 diameter/length) Millimeter (mm) |
| Weight | Varies (typically 5aEUR"12 g/pc depending on size) Grams (g) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 7-15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Middle East |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAAFB1641A1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAAFB1641A1ZC
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Sunil Kumar Jain
Members since
25 Years
Address
B No 1784, 1st Floor, KUCHA LATTU SHAH New Delhi, Delhi, 110006, India
Report incorrect details

































