
Ir Dome Camera
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | 1/3" SONY CCD |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Horizontal Resolution | 420 TV lines |
| Lens | 3.6/6/8mm Selectable |
| LEDs | 24 IR LEDs |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Usage | Indoor surveillance, lobbies, schools, commercial spaces |
| Power Consumption | DC 12V |
| Dimensions | 95mm x 80mm |
| Features | Day/Night vision, Easy Installation, Compact Design, Low-light imaging, Cost-effective |
Company Details
PLATINUM INC., Established in 2003 at Thane in Maharashtra, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Surveillance Equipment in India. PLATINUM INC. is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading IR Dome Camera, PLATINUM INC. has made a reputed name for itself in the market with high-quality 16-CH DVR, 3-Axis Dome Camera, 4-CH DVR, etc.
Focusing on a customer-centric approach, PLATINUM INC. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from PLATINUM INC. at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, PLATINUM INC. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from PLATINUM INC. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Thane, Maharashtra
Director
Mr. Dipen Panchal
Address
Unit No-123, Devendra Industrial Estate, Near Yashodhan Nagar Bus Stop, Lokmanya Nagar, J.K. Gram Post, Thane, Maharashtra, 400606, India
dome cameras in Thane
Report incorrect details





























