
Ir Diffuse Scan Sensor - Rectangle 4028 - Material: Abs Plastic
Price: 11801.18 INR
(10001.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
11801.18 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
2
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | -10C to +55C |
| Mounting Type | Panel / Bracket Mounting |
| IP Rating | IP67 |
| Wireless | No |
| Application | Packaging Machines, Conveyor Detection, Automation Equipment |
| Sensitivity | Adjustable Potentiometer |
| Signal Type | Digital |
| Power Consumption | <10 mA |
| Response Time | <1 ms |
| Sensor Type | Infrared Diffuse Scan Type |
| Features | Ambient Light Immunity, LED Status Indicator, Reverse Polarity Protection |
| Measurement Range | 10 mm to 400 mm (Adjustable) |
| Interface | 3-Wire Connection |
| Cable Length | 2 m |
| Product Type | Diffused |
| Input | 10-30V DC |
| Output | NPN/PNP |
| Function | Object Detection via Diffuse Reflective Sensing |
| Usage | Industrial Automation, Object Sensing |
| Accuracy | High (Standard for Diffuse Proximity Sensors) |
| Resolution | Approx. 0.2 mm |
| Voltage | 10-30 VDC |
| Weight | Approx. 50 g |
| Display Type | NO |
| Material | ABS PLASTIC |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 1.00 inches |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 1.00 inches |
| Packsize | 2 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| MRP | 11801.18 INR |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Brand Name | BANNER |
| Shipping Type | actual |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 10001.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 1.00 inches |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Unseen Era has been providing engineering services and solutions in the field of industrial automation to various verticals of industries like Pharmaceuticals, Food & Beverage, Automotive, Chemical, FMCG, Cosmetics and other industries since 2010.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
16
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AABCU9153E1ZD
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2015 and ISO 14001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AABCU9153E1ZD
Panchkula, Haryana
CEO
Mr. Naveen Jain
Members since
3 Years
Address
NH-22, Near Railway Crossing, Pinjore-Kalka Road, Pinjore, Panchkula, Haryana, 134102, India
Report incorrect details



























