
Ips12-n12pc50-a2p Inductive Proximity Sensor - Cable Length: Typically 2 Meters Check Datasheet For Precise Length
Price: 4000.00 INR / Piece
(4000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Consumption | Typically low consult datasheet |
| Operating Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Interface | Hardwired |
| IP Rating | IP67 |
| Signal Type | Digital |
| Measurement Range | Up to 12mm detection distance |
| Wireless | No |
| Sensitivity | Designed for metallic objects |
| Application | Automation Sensors |
| Features | Durable Compact Design IP Rated |
| Cable Length | Typically 2 meters check datasheet for precise length |
| Response Time | Typically 10ms |
| Sensor Type | Inductive Proximity Sensor |
| Mounting Type | Threaded |
| Product Type | Inductive Proximity Sensor |
| Material | Metal housing with plastic sensing face |
| Input | DC voltage |
| Output | PNP Normally Closed/Normally Open |
| Function | Inductive proximity sensing |
| Usage | Non-contact detection of metal objects |
| Voltage | 10-30V DC |
| Weight | Approximately 50g |
| Warranty | 1 Year |
| Returnable | No |
| Brand Name | Xecro |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 4000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Leelavati Automation Pvt Ltd since 1990 dedicated to providing high quality and innovative products across PAN India and abroad. Having a rich experience of 29 years in the field of factory automation, building automation, customised turnkey operations and SMART IOT systems. We deal in Automation Components, Sensor Technology, System Integration, Factory Automation Industrial Products like sensors, switches, control panels, energy meters, field Bus and safety products and Building Management Systems, & SMART CITY PROJECTS
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AABCL9949B1ZC
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCL9949B1ZC
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr Manoj Tembe
Members since
7 Years
Address
Unit no 809 8th Floor The EPI Centre Sattva The Wadwa Group, Near Shivaji Chowk Above D mart, Chembur, Mumbai, Maharashtra, 400024, India
inductive proximity sensor in Mumbai
Report incorrect details


































