
Ipc Power Supplies
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 150 x 81.5 x 40.3 mm |
| Power | 270W |
| Efficiency | >80% |
| Hold-up time | >17ms |
| Input Voltage | 90-264VAC |
| Input Frequency | 47-63Hz |
| Usage | Industrial power supply for various applications |
| Operating Temperature | 0-+50°C |
| Standards | EN61000-3-2 |
| Features | High efficiency, Low noise, 80 PLUS, Reliable, Durable, Industrial use |
Product Overview
Key Features
Dimension : 150 x 81.5 x 40.3 mm
Application : For Industry Use
Watt : 270
Features of IPC Power Supplies :
# 80 PLUS
# High efficiency
# Low Ripple & Noise
# 100% burn-in under high ambient temperature(50a )
# 100% Hi-pot tested
# Complies with EN61000-3-2
# AC input full range
INPUT SPECIFICATIONS :
Input voltage: 90 to 264 VAC
Input frequency: 47 to 63 Hz
PROTECTIONS :
Over voltage protection:
+3.3V: 3.5V - 4.8V
+5V: 5.5V - 6.82V
+12V: 13.4V - 15.6V
Short circuit protection: It is defined to be a short circuit load of less than 0.1 ohm
GENERAL SPECIFICATIONS :
* Hold-up time: >17ms
* Efficiency: >80 % at full load.
* Voltage: 1500VAC from input to output
* MTBF: 100,000 hours at full load at 25a
ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS :
* Operating temperature:0a to +50a
* Storage temperature: -20a to +80a
* Relative humidity: 95% non-condensing
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FSP TECHNOLOGY INC. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy UPS & Power Supply in bulk from FSP TECHNOLOGY INC. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Employee Count
60
Establishment
1993
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Country Manager
Ms. Felicita Shongvah
Address
C-44, okhla phase-1, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details


































