
Induction Cooker - 260mm Diameter
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Induction Cooker |
| Color | Burgundy |
| Pan Diameter | 260 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
| Power | 2000W |
| Efficiency | 95% |
| Usage | Cooking various dishes efficiently and safely |
| Features | Fast heating, Energy efficient, Easy control, Elegant design, Precise temperature |
Product Overview
Key Features
Salient Features of Induction Cooker :
Quality: High-class
Diameter of the Pan Base: 260mm
Frequency: 50Hz
Supply Voltage: 220V
Thermal Efficiency: 95%
Power Range: 2000W
Place of original: China
The induction cooker with micro computer controlling, it looks elegant.
Quality: High-class
Diameter of the Pan Base: 260mm
Frequency: 50Hz
Supply Voltage: 220V
Thermal Efficiency: 95%
Power Range: 2000W
Place of original: China
The induction cooker with micro computer controlling, it looks elegant.
Company Details
Tongda Kitchen Ware Factory, Established in 2006 at Shunde in Guangdong, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Others in China. Tongda Kitchen Ware Factory is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Induction Cooker , Tongda Kitchen Ware Factory has made a reputed name for itself in the market with high-quality Induction Cooker , etc.
Focusing on a customer-centric approach, Tongda Kitchen Ware Factory has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Tongda Kitchen Ware Factory at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Tongda Kitchen Ware Factory has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Tongda Kitchen Ware Factory at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shunde, Guangdong
Name
Mr. Jake
Address
1st floor, G building, Shunde industry and Design Zone, No. 1, Sanle Road, Shunde, Guangdong, 528300, China
Report incorrect details




























