
Electric Induction Cooker By Zhongshan City Ajl Lighing Co., Ltd
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Glass ceramic |
| Dimensions | 28x28cm |
| Power | 2000W |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Weight | 2kg |
| Warranty | 1 year |
| Features | Efficient heating, Easy to use, Accurate heat, Less electricity |
Product Overview
Key Features
With the assistance of our adroit professionals, we manufacture, export & supply Induction Cooker. It plays a important role in domestic as well as commercial kitchen. This induction cooker is developed by utilizing optimum quality material in observance with the set international standards. Our provided Induction Cooker can be utilized for cooling and roasting all types of food items. Induction cooking uses induction heating to directly heat a cooking vessel, as opposed to using heat transfer from electrical coils or burning gas as with a traditional cooking stove.
Features:
- Consume less electricity
- Provide accurate heat
- Efficient heating power
- Easy to use
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Zhongshan City AJL lighing Co., Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pressure Cookers in bulk from Zhongshan City AJL lighing Co., Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
252
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Zhongshan, Guangdong
Name
Liyo
Address
No.1, Xisan Road, Luosha Industrial Avenue, Guzhen Town, Zhongshan, Guangdong, I-ONLI17930, China
electric induction cooker in Zhongshan
Report incorrect details































