
Flame Proof Induction Cooker
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1200W |
| Voltage | 220V |
| Dimensions | 30x25x20 cm |
| Weight | 5 kg |
| Material | Steel |
| Temperature Range | 100-250°C |
| Usage | Baking, toasting and reheating food items |
| Features | Fast heating, Even cooking, Easy cleaning, Energy efficient, Compact design |
Product Overview
Key Features
Being a reckoned name in the industry, we are engaged in manufacturing, importing, exporting and supplying a range of Induction Cooker in New Delhi, Delhi, India. Designed with utmost precision, this cooker is manufactured by our skilled experts from quality proven basic material that ensure their quality and performance. Moreover, our clients can avail this cooker from us at very affordable rates.
Company Details
Duke Electrical Industries, Established in 1960 at New Delhi in Delhi, is a leading Importer,Manufacturer,Supplier of Others in India. Duke Electrical Industries is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Induction Cooker, Duke Electrical Industries has made a reputed name for itself in the market with high-quality Induction Cooker, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Duke Electrical Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Duke Electrical Industries at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Duke Electrical Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Duke Electrical Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Supplier
Establishment
1960
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Sanjay Gupta
Address
B-77, Okhla Industrial Area Phase 2, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details



























