
Induction Cooker
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Coil Material | Copper |
| Diameter | 100mm |
| Power Rating | 1500W |
| Frequency | 20kHz |
| Efficiency | 85% |
| Usage | Heating cookware via induction |
| Safety Compliance | CE |
| Features | Efficient heating, Precise control, Energy saving, Fast cooking, Durable design |
Product Overview
Key Features
Its mechanism is that it transmits electric current to the coil under rice cooker enabling the coil to produce induction line. The induction line passes through the internal pot and produces the eddy current due to the resisting(metal) component contained in the internal pot material
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bumil Industrial has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Cooker in bulk from Bumil Industrial at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer
Establishment
1980
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Namdongku, Incheon
Name
Mr. Pyeon Gyun Shin
Address
619-6, Namchon-dong, Namdongku, Incheon, 405-846, Korea South
Report incorrect details

























