
Induced Draft Cooling Tower
Price: 31500.00 INR / Piece
(30000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
31500.00 INR / Piece
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Refrigerating Capacity | 50 TR |
| Air Flow | 12000 CFM |
| Application | Industrial Process Cooling, HVAC, Power Plants |
| Material | Other , FRP (Fiber Reinforced Plastic) |
| Motor | 5 HP TEFC |
| Condition | New |
| Type | Induced Draft |
| Dimension (L*W*H) | 2700 x 1400 x 2200 mm |
| Power Supply | 3 Phase, 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Cooling Type | Wet Cooling |
| Nozzle Material | ABS Plastic |
| Cooling Coil Material | PVC |
| Water Flowing Rate | 100 mA3/hr |
| Water Pump Motor | 3 HP |
| Noise Control | 80 dB (A) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 30000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Brand Name | Gem Equipments Pvt Ltd |
| Stock Quantity | 110 |
| MRP | 31500.00 INR |
| Pkg Box Height | 50.00 inches |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 50.00 inches |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 50.00 inches |
| GSTIN | 5% |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Shipping Type | actual |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Gem Equipment Pvt Ltd started in the year 1984.Our company process is manufacturing,exporting &supplying.Our manufacturing compressed air dryer and cooling system.An ISO 9001:2008 certified company.We specialise in design,engineering and fabrication of compressed air dryers and filters.we aim staisfying needs and providing a complete solution to plant engineering and utility requirements.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AACCG5630M1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AACCG5630M1ZM
Coimbatore, Tamil Nadu
BGM
Mr. Sakthivel
Members since
2 Years
Address
S.F. No. 103, Avanashi Road, Arasur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641407, India
induced draft cooling tower in Coimbatore
Report incorrect details
































