
Induced Draft Cooling Tower
Price: 31500.00 INR / Piece
(30000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
31500.00 INR / Piece
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Air Flow | 3100 CFM to 20000 CFM (varies with model) |
| Material | Other , FRP (Fibre Reinforced Plastic) casing, Galvanized steel structure |
| Refrigerating Capacity | 25 TR to 500 TR |
| Motor | High-efficiency TEFC motor |
| Application | Industrial process cooling, HVAC systems, Power plants, Chemical plants |
| Condition | New |
| Type | Induced Draft Cooling Tower |
| Dimension (L*W*H) | 1500 x 1500 x 1500 mm (varies with model) |
| Power Supply | Three Phase, 50 Hz |
| Voltage | 380V / 415V |
| Cooling Type | Wet Cooling (Evaporative) |
| Nozzle Material | PVC / ABS |
| Cooling Coil Material | N/A (Open circuit tower) |
| Water Flowing Rate | 10 mA3/hr to 200 mA3/hr |
| Water Pump Motor | 1.5 HP to 15 HP (model dependent) |
| Noise Control | Low-noise fan and drift eliminator design |
| Compressor | No compressor required (Open cooling tower system) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 50.00 inches |
| Brand Name | Gem Equipments Pvt Ltd |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 30000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 50.00 inches |
| Pkg Box Length | 50.00 inches |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| MRP | 31500.00 INR |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 5% |
| Shipping Type | actual |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Gem Equipment Pvt Ltd started in the year 1984.Our company process is manufacturing,exporting &supplying.Our manufacturing compressed air dryer and cooling system.An ISO 9001:2008 certified company.We specialise in design,engineering and fabrication of compressed air dryers and filters.we aim staisfying needs and providing a complete solution to plant engineering and utility requirements.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AACCG5630M1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AACCG5630M1ZM
Coimbatore, Tamil Nadu
BGM
Mr. Sakthivel
Members since
2 Years
Address
S.F. No. 103, Avanashi Road, Arasur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641407, India
induced draft cooling tower in Coimbatore
Report incorrect details































