
Indramat Dds02.1-w100-d - Compact Design, Customizable Configuration & Modular System | High Performance, Precise Control, Reduced Downtime
Price: 23520.00 INR / Piece
(21000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
31000.00 INR / Piece
Weight :
18.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High performance, Precise control, Reliable operation, Easy integration, Compact design, Modular system, Customizable configuration, Flexible deployment, Reduced downtime, Improved efficiency |
| Power Factor | > 0.95 |
| Insulation Material | Plastic/epoxy insulation |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Powder-coated |
| Efficiency | > 95% |
| Connector Type | Screw-type terminals, system bus connectors |
| Feature | Compact design, diagnostic LEDs, modular construction |
| Color | Grey |
| Humidity % | Max. 95% non-condensing |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Operating Temperature | 0C to +45C |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | Other, Integrated thermal monitoring |
| Product Type | Digital AC Servo Drive Controller |
| Application | Industrial automation, CNC machinery, robotics |
| Protection Level | Other, Overvoltage, Undervoltage, Short circuit |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 320 VDC (DC Bus) |
| Energy Consumption | Depends on load; optimized for high efficiency |
| Output Type | Digital servo control |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 390 x 100 x 230 mm |
| Weight | Approx. 7.5 kg |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 3 x AC 230/400V (via supply module) |
| Size | Standard industrial module |
| Connection Type | Terminal/Plug-in connectors |
| Material | Metal / Industrial-grade electronic components |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Others, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | INDRAMAT DDS02.1-W100-D |
| Currency | INR |
| Brand Name | INDRAMAT |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 33.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 22.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Weight | 18.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 14.00 cm |
| MRP | 31000.00 INR |
| GSTIN | 12% |
| Color | Grey |
| Price | 21000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | free |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Min Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
servo drive repair in Bhavnagar
Report incorrect details










