



Indramat Dds 2.1-w100-d - Digital Drive System, Used And Spare Parts For Enhanced Performance And Reliability
Price: 20000.00 INR
(20000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Control Type | Digital servo control |
| Features | Short-circuit and overload protection, plug-in modular design |
| Speed Range | 0 to 3000 rpm (depending on motor) |
| Processor Type | Integrated microcontroller |
| IP Rating | IP20 |
| Phase | Single/Three phase compatible |
| Weight | Approx. 2.5 kg |
| Cable Length | Depends on installation |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Screen Size | No display/screen |
| Connectivity Type | RS232/RS485 serial interface |
| Mounting Type | Panel mounting |
| Application | Servo drive for motion control systems |
| Automation Grade | Automatic |
| Drive Type | DDS servo drive |
| Load Capacity | Up to 100 W servo motors |
| Sensor Type | Supports incremental encoder feedback |
| Material | Industrial grade materials (metal enclosure, heat-resistant components) |
| Power | 100 W continuous output |
| Temperature | Operation range: 0AdegC to 45AdegC |
| Voltage | Rated for 115 V/230 V AC input |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | PER DAY Days |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIREMENT |
| Main Export Market(s) | South America, Western Europe, Middle East, Central America, Africa, Asia, Eastern Europe, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 10 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | INDRAMAT |
| Price | 20000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
USED AND SPARE
INDRAMAT DDS 2.1-W100-D
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































