



Indramat 246506 - Used & Spare Parts | Durable Components For Industrial Automation Applications
Price: 20000.00 INR
(20000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Remote Control | Yes |
| Weight | Approx. 8.5 kg |
| Sensor Type | Position Sensor Compatible |
| Drive Type | Servo Drive |
| IP Rating | IP 20 |
| Control Type | Digital |
| Speed Range | Variable |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Load Capacity | Varies by Application |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Application | Industrial Automation |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Overload Protection, Compact Design |
| Processor Type | Integrated Microcontroller |
| Connectivity Type | Wired |
| Cable Length | Standard |
| Phase | Three Phase |
| Material | Metal |
| Power | 11 kW |
| Temperature | Up to 55AdegC |
| Voltage | 380-460 V |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | AS PER CUSTOMER REQUIREMENT Per Day |
| Delivery Time | PER DAY Days |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIREMENT |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Western Europe, Middle East, Central America, Africa, Asia, Eastern Europe, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | INDRAMAT |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 20000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
USED AND SPARE
INDRAMAT 246506
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































