
Indoor Vcb Panel - Metal Base, Grey Painted Finish | Durable Design, Versatile Application
Price: 150000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Control System | Relay Based |
| Panel Type | Vacuum Circuit Breaker (VCB) Panel |
| Surface Color | Grey , Other |
| Rated Operation Voltage | 11kV |
| Components | VCB, CT, PT, Busbar, Relays, Meters, Indication Lamps |
| Thickness | 2 mm |
| Features | Compact construction, Easy installation, Low maintenance, Long service life |
| Cooling System | Air Natural Cooled |
| Way | 3 Way |
| Protection Class | Class I |
| Operating Voltage | 11kV |
| Rated Current | 630A / 1250A |
| Current Rating | 630A / 1250A |
| Base Material | Mild Steel |
| Protection Level | Other, IP4X |
| Cabinet Material | Mild Steel |
| Cover Material | Metal Base |
| Rated Insulation Voltage | 12kV |
| Connectivity Type | Cable Entry at Bottom or Top |
| Product Type | VCB Panel, Other |
| Material | Metal Base |
| Surface Finish | Painted |
| Standard | IEC 62271-100 |
| Rated Voltage | 11kV |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 1250A |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 1200 x 1000 mm |
| Application | Indoor Power Distribution |
| IP Rating | Other, IP4X |
| Display Type | Other, Analog/LED Indication |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | MAVEN AUTOMATION |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Surface Color | Grey , Other |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Maven Automation is a diverse Engineering company that specializes in Trunkey Projects and Control & Automation Panels. Also having a good technical background with high profile technical staff with huge experience.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
15
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AATFM9159K1ZG
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AATFM9159K1ZG
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Jainik Gondaliya
Members since
11 Years
Address
Plot No. 298 Road No.4, Sardar Patel Ring Rd, Kathwada GIDC, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
vcb panel in Ahmedabad
Report incorrect details









































