
Blue Hdpe Plastic Pallet - High-density Virgin Material, 4-way Entry Design, Efficient Stackability, Maintenance Free
Price: 600.00 INR / Piece
(600.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
7
In Stock
Product Specifications
| Deck Type | Perforated/Flat |
| Entry Type | Other, 4 Way |
| Forklift | Other, Yes |
| Dimension (L*W*H) | 1200 mm x 1000 mm x 150 mm (approx) Millimeter (mm) |
| Weight | 14 kg - 20 kg Kilograms (kg) |
| Color | Blue |
| Load Capacity | 1000 kg - 4000 kg Kilograms (kg) |
| Static load | 4000 kg |
| Dynamic Load | 1000 kg |
| Handlift | Other, Yes |
| Product Type | Plastic Pallet |
| Material | Plastic |
| Plastic Type | HDPE |
| Style | Other, Double Face |
| Pallet Type | Other, Industrial Pallet |
| Size | Standard |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 7 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Moq | 7 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 700 |
| Color | Blue |
| Mop | 7 |
| Price | 600.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 7 |
| Minimum Ordered Packs | 7 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, POOJA ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Pallets & Crates from POOJA ENTERPRISE at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer
Employee Count
4
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BTXPB8166P1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BTXPB8166P1ZR
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Badgurjar Hitesh Ganpatbhai
Members since
6 Years
Address
B No A 15, POOJA NAGAR V 2, NEAR UMANG FLAT, NAROL, Ahmedabad, Gujarat, 382405, India
hdpe pallet in Ahmedabad
Report incorrect details



































